sobota, 10. november 2012

Varnost na spletu

Internet in brskanje po spletu je danes že tako navadna in vsakdanja stvar, da nihče niti ne pomisli, kako bi brez njega oziroma kako bi izgledalo, če bi šlo kaj narobe.
Ob omembi "varnost na spletu" prhnemo in zavijemo z očmi, mislimo pa si: vem vse o tem, meni se ne more zgoditi nič navedenega/nevarnega!

Dokažimo, da res že vse vemo o varnem deskanju po medmrežju... :)

Spletna stran Varni na internetu ob naraščajoči številki uporabnikov družabnih omrežij ponuja 7 pravil za varno uporabo:
  1. Poskrbi za ustrezno zaščito svojega računalnika – namesti požarni zid in protivirusni program, vse potrebne popravke operacijskega sistema in najnovejšo verzijo spletnega brskalnika.
  2. Za dostop do družabnih omrežij nikoli ne uporabljaj javnih računalnikov (cyber cafe, knjižnice) ali nezaščitenih brezžičnih omrežij.
  3. Če vas prijatelj na družabnem omrežju prosi za denarno pomoč, se najprej (osebno, po telefonu) prepričaj, ali je res tvoj prijatelj in dejansko potrebuje pomoč.
  4. Pozorno spremljaj prošnje za pomoč in ostala nenavadna sporočila preko družabnega omrežja; zlasti od oseb, s katerimi imaš navado komunicirati drugače – osebno ali po telefonu.
  5. Kadar pomagaš, pomagaj po uradni poti – s posvetovanjem s svojo banko ali kontaktiranjem slovenske ambasade oziroma ambasade katere koli članice EU, če so težave prijatelja nastale v tujini.
  6. Na prošnje za pomoč odgovarjaj samo v slovenščini in opazuj, ali tvoj »prijatelj« razume.
  7. Na tej točki pa smo napoteni na dodatno branje, in sicer na zelo (prav zares zelo) simpatično zloženko Informacijskega pooblaščenca RS, ki z zelo dinamično in barvito razporeditvijo informacij svetuje: "Kako uporabljati facebook... in preživeti?"
Uporaba računalnika (povezanega na svetovni splet) se v današnji moderni, potrošno naravnani družbi, premika zelo nizko v starost posameznika. Otroku ne moremo preprečiti uporabo računalnika, in s tem posledično spleta, že iz ugovorov kot so: "Vsi drugi ga lahko, zakaj jaz ne?!", "Kako pa naj najdem vse te podatke za domačo nalogo, referat, naravoslovni dan...?", postavi pa se tudi vprašanje, kako naj potem otrok kar naenkrat zna uporabljati računalnik kot orodje za iskanje informacij, če mu še do včeraj nismo dovolili niti pogledati računalnika?

Spletna stran Safe.si je en najmočnejših in najbolj poznanih projektov s področja varne uporabe interneta, ki se v naši državi izvaja pod okriljem Fakultete za družbene vede, ARNES-a, Zveze prijateljev mladine in Zavoda MISSS. Projekt je financiran s strani Generalnega direktorata Connect in Ministerstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport.
S ciljno skupino: otroci in mladina, je odličen vir informacij tudi za odrasle, učitelje, starše... Za vse, ki uporabljajo internet, za vse, ki želijo izvedeti kaj več o varnosti na spletu. Prav tako pa je namenjen tudi ljudem, ki vzgajajo in izobražujejo mlade uporabnike spleta, da so pozorni in osveščeni o tem, kaj vse internet zares je.

V osnovni šoli s prilagojenim programom se s poučevanjem vsebine Varnost na spletu srečamo zgolj posredno. Očitno je vsebina še vedno zelo prepuščena izbiri učitelja in tega, koliko se zdi to pomembno njemu osebno. Možnost vpletanja teh vsebin je seveda ob vsakem stiku z računalnikom, bolj namensko pa lahko izkoristimo čas, ki je namenjen predmetu Računalniško opismenjevanje - 4., 5. in 6. razred, v vsakem razredu po 1 uro, pri izbirnemu predmetu Računalništvo za tretjo triado ter v sklopu predmeta Tehnika in tehnologija.
Ugotovili smo, da je veliko odvisno od učitelja, še posebaj, če s predpisom ni posebaj določenih smernic za poučevanje teh vsebin. Pa vendar... Specialni in rehabilitacijski pedagog, kjerkoli je zaposlen, naj bo subtilen in odprt za te vsebine.

Računalnik je sredstvo današnjega in prihodnjega časa. Znanje iz tega področja prinese veliko zabave in kvalitetnega raziskovanja, vendar pa po drugi strani neznanje... tako kot vsepovsod drugod, prinese možnost zlorabe.

Uporabljeni viri in dodatni viri za branje o tej vsebini:
https://www.varninainternetu.si/
http://www.safe.si/
http://www.spletno-oko.si/
https://www.ip-rs.si/fileadmin/user_upload/Pdf/brosure/Kako_uporabljati_FB_in_preziveti_tisk__v2_-net.pdf
http://www.safekids.com/kids-rules-for-online-safety/
http://www.fbi.gov/fun-games/kids/kids-safety
http://www.fbi.gov/stats-services/publications/parent-guide

Ni komentarjev:

Objavite komentar